Genelde yüksek kan şekeri ve obozite hastalarında görülen cilt kararmaları yaşlılık, yeterince temizlenmeyen cilt ve hormonal bozuklukların da habercisidir. Yüz haricinde koltuk altı ve kasık bölgelerinde de görülse de en rahatsız edici olanı yüz bölgesindekilerdir. Ancak tedavisi mümkün olan ve sanıldığı kadar korkulması gereken bir durum değildir. Öyle ki doğal yöntemlerle bile bu durumla baş edebilirsiniz. Fakat kararmalar tamamen hormonal bir sorundan kaynaklanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Şimdi gelelim bu doğal yöntemlere:

1. Limon Suyu: bilinen en basit ve etkili yöntem limon suyudur tek yapmanız gereken taze sıkılmış limon suyunu bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürmek.

2. Süt: İçerisindeki laktik asit sayesinde cilt tonumuzu açmada ve lekelerin giderilmesinde etkili olan bir başka yöntemdir. Fakat düzenli yapılması önemlidir.

 

3. Bal: Bilinen bir diğer yöntem ise baldır. Burada ise yapmanız gereken eritilmiş sıcağa yakın balı yüzünüze sürmek 20 dk bekletmek ve durulamak.

4. Zerdeçal ve Portakal Suyu: 2 Yemek kaşığı zerdeçal tozuna ekleyeceğiniz birkaç damla portakal suyunu her gece yatmadan önce cildinize düzenli olarak uygularsanız hem cilt kararmalarından hem de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz