Bağışıklık sistemini güçlendiren elma, her gün bir tane yiyerek vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Dünya genelinde sıklıkla tüketilen meyveler arasında olan elma, içerdiği besin ve vitaminler sayesinde vücudun güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli potasyum ve mineralleri içeren elma her güne bir elma ile başlamanızı tavsiye ediyoruz...

C VİTAMİNİ

Elma içerdiği C vitamini ile oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hücreleri yeniler ve bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarayan C vitamini özellikle kış mevsimlerinde bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun üretemediği bir vitamindir, besinler yoluyla alınmalıdır.

 K VİTAMİNİ

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemikleri güçlendiren K vitamini, sık tüketilen yeşil yapraklı sebzelerde de bulunur.

 B6 VİTAMİNİ

B6 vitamini vücudun proteinleri sentezleyebilmesini sağlar. Vücudun ayrıca nişasta, şeker, karbonhidratlar ile magnezyumu işleyebilmek, sinirler arasında iletişimi sağlayabilmek için B6 vitaminine ihtiyacı vardır.

A VİTAMİNİ

A vitamini göz, kemik, diş ve dişeti sağlığı için gereklidir. Vücudun dokuları onarmak için kullandığı A vitamini antioksidandır, hücreleri yeniler. Enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynar.

 E VİTAMİNİ

E vitamini de güçlü bir antioksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için de E vitamini gereklidir.  

ELMANIN FAYDALARI

Elmanın çok sayıda hastalığı yenmede çok etkili rol oynadığı bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Zayıflamak için idealdir. Bir elmada sadece 50 kalori vardır. İçerdiği "petkin" maddesinden dolayı "doyurucu olma özelliği" vardır. Düşük kalorili olduğundan, kilo aldırmadan doymanızı sağlar. Öğle yemeği yemeden önce yenilen bir elma, bağırsaktaki bakteri oluşumu engeller ve kabızlığı önler. C vitamini barındırdığından bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur.
Yemekten sonra yenildiğinde, dişlerin arasını temizlemiş olur ve dişlerinizi korur.
LDL(kötü) kolesterolü düşürür. Kolesterol probleminize de iyi gelir. Kalp için oldukça faydalıdır ve kalbi korur. Kan şekerinin aniden yükselmesine engel olan "petkin" maddesini içerir. Demir eksikliğini giderir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz