Herkesin bayılarak yediği meyvelerin başında gelen muzun dışıda içi kadar yararlı! Muzun faydalarını biliyoruz, ancak kabuğunun özelliklerini bir çoğumuz bilmiyoruz. Muzu kabuğundan bir güzel soyup yeriz sonrasında kabuğunu çöpe atarız. Ancak Hindistan başta olmak üzere bir çok ülkede muz kabuğu tedavi yöntemlerinde kullanılıyor. Muz kabuğunun yararlarını sizler için derledik...

 

DİŞ BEYAZLATMA İÇİN MUZ KABUĞU

İki hafta boyunca her gün bir muz kabuğunun iç tarafıyla dişlerinizi ovun.
Dişlerinizin beyazladığını farkedeceksiniz.

CİLT SİĞİLLERİNİ ÇIKARTIR

Cilt siğilleriniz varsa, bu sorun muz kabuğuyla çözülebilirsiniz. Hindistanlılar iddia ediyor. Muz kabuğu siğilleri temizliyor ve çıkmasını engelliyor. Cildinizdeki siğilin üzerine bir muz kabuğu parçası koyun ve bir bandaj ile bir gece bekleyelim. Siğili tamamen kaldırıncaya kadar bu işlemi yapmaya devam edin.

SİVİLCE VE KIRIŞIKLIK

Muzun tamamı cilt bakımı için mükemmeldir. Bunun nedeni içindeki antioksidanlar ve anti yaşlanma maddeleridir. Muz, cildi nemlendirir ve besler. Muz kabuğunu özellikle tahriş olmuş ve sorunlu alanlarda cilde sürün. 30 dakika bekletin.

SEDEF HASTALIĞINI TEDAVİ

Ne yazık ki, bu cilt hastalığı tamamen muz kabuğuyla tedavi edilemez, ancak sedef hastalığının belirtilerini de hafifletebilir.

MUZ KABUĞUNUN AĞRI KESİCİ ETKİSİ

Vücudunuzda muz kabuğu ile ağrılı yerlere sürün. Bu mükemmel bir ağrı kesicidir.

ZAYIFLAMAK İÇİN MUZ KABUĞU

Potasyum içerdiğinden muz kilo vermeye büyük yardımcıdır. Ama bu potasyumun %40'ının kabuğunda olduğunu biliyor muydunuz? Kilo vermek istiyorsanız bu mineral gereklidir. Metabolizmayı hızlandırır, bu nedenle daha fazla kalori yakarsınız ve kaslarınıza iyi gelir. Enerji verir. Bununla birlikte, muz kabukları, antioksidanlar, elyaf, B vitaminleri, A vitamini gibi birçok yararlı madde içerir. Lif, muzdan daha çok kabuğunda bulunur. Lifler sizi daha uzun süre tutar. Şimdi biliyorsunuz, muz kabuklarının müthiş bir yağ yakıcıdır. Ve gerçekten de, göründüğü kadar garip değil. Artık muz kabuklarını hayatınız boyunca neden çöpe attığınız için kendinize kızacaksınız.

Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz