Oruç diyeti nedir ?

Haftanın beş günü istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz,haftanın iki günü ise kalori alımını erkekler için 600,kadınlar için 500 ile sınırlayan bir diyet.

5:2 Açlık diyeti mucidi Dr. Mosley’ e göre,iki gün kalori alımını 500-600 ile sınırlamanın hızlı kilo vermenin yanında,sağlık için bazı faydaları da bulunmakta.Mosley,bazı bilimsel çalışmalara dayanarak,Oruç diyetinde yaşanan açlığın alzheimer’i önlediğini,kötü kolesterolü düşürdüğünü ve kalp sağlığına olumlu katkıları olduğunu iddia ediyor.

Oruç Diyeti sağlıklı mı,zararları neler ?

Yukarıda da belirttim gibi,bazı doktor ve diyetisyenler, yapılan bilimsel çalışmalara dayanarak oruç diyetinin hem kilo verdirdiğini hem de sağlığa olumlu katkıları olduğunu savunuyorlar.

Aynı fikirde olmayan bilim insanlarının iddiası ise,oruç diyetinde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının bozulacağı yönünde.Özellikle 5 gün boyunca kalori sınırlaması olmaksızın beslenip,ardından aniden sınırlı beslenmeye geçmenin sindirim sistemine (mide/karaciğer) ve boşaltım sistemine (böbrekler) zarar verebilir.

Karşıt görüşte yer alan hekim ve diyetisyenlerin bir diğer önerisi ise ; temkinli olmak... Çok yeni bir diyet akımı olması nedeniyle,oruç (açlık)diyetinin fayda ve zararlarına dair yeterince bilimsel veri olmadığını savunan doktorlar,diyete temkinli yaklaşılmasını,risk grubunda yer alan hastaların(böbrek,mide,karaciğer) açlık diyeti yapmamasını öneriyorlar.

Oruç diyeti nasıl yapılır ?

Haftayı, adında da anlaşılacağı gibi 5+2 =7 güne bölüyorsunuz.Beş gün aşırıya kaçmamak koşulu ile yeme – içme konusunda kendinize bir limit koymuyorsunuz.Geri kalan iki günde ise kalori alımını kadınsanız 500,erkekseniz 600 kalori ile sınırlandırıyorsunuz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz